נחל דרגה תחתון – צליחת גבי מים רבים בשחייה וירידה בחבלים – למטיבי לכת מאוד

מאת: דודו זכאי ,פקח מדבר יהודה וגוש עציון – רשות הטבע והגנים.

אזור גיאוגרפי, מפת סימון שבילים, צבעי שבילים:  מפת סימון שבילים מספר 8 צפון מדבר יהודה וים המלח. סימון המסלול בצבעי ירוק (8433) > שחור (8426)> ירוק (8428)

הגעה: נוסעים על כביש 90 בין קילומטר 258 ל 259 פונים לדרך אספלט המסתעפת מערבה ומטפסת כ- 7 ק”מ עד למצוקי דרגות.

נקודת התחלה וסיום:  תחילת המסלול סוף דרך האספלט ותחילת דרך ג’יפים המסומנת בצבע ירוק – בכניסה לכפר הנופש מצוקי דרגות (כניסה למסלול מותרת עד השעה 9:00 שעון חורף ו 10:00 שעון קיץ, במידה ונכנסו לנחל 200 מטיילים לפני המועדים המצוינים – הנחל ייסגר).  סיום המסלול מפגש נחל דרגה עם כביש מספר 90 (כביש ים המלח).

דרגת קושי: מטיבי לכת פלוס.

  • יש להצטייד בחבל גלישה באורך 30 מטרים (חבל לכל 10 מטיילים), נעלי הליכה, בגדים להליכה במים, שקיות אטימה לאוכל ולציוד אחר, שקית לזבל, חמישה ליטרים מים לאדם (בקיץ).
  • כניסת ילדים מותרת מעל גיל 10 בלווי מבוגר – יחס של מבוגר לכל ילד.
  • ציוד חרום (חובה): פנס, בגדים חמים (באביב ובחורף), טלפון נייד (לפחות 2 טלפונים).

משך ואורך הטיול: כ – 9 ק”מ . לכל הפחות 6 שעות טיול. במידה והנחל עמוס במטיילים – זמן הטיול מוכפל.

עונה מומלצת: חורף, אביב וקיץ.  אסור בסכנת שיטפונות ובעומס חוף קיצוני.

סוג המסלול: חד כיווני –  בכיוון הירידה בלבד (ממערב למזרח)

תאור המסלול: זה הוא אחד המסלולים החווייתיים והמתישים ביותר שתמצאו, הוא דורש יכולות נפשיות ופיזיות גבוהות, הכנה ע”י אדם שכבר חווה את החוויה של טיול בדרגה תוסיף מאוד. הנחל כולל עשרות מפלים המחייבים ירידה תוך שימוש בחבל (גובה מרבי – 15 מטרים), חלקם הגדול מסתיים בתוך גבי מים עמוקים המצריכים יכולת שחייה, כך שהסובלים מפחד גבהים או חסרים במיומנויות שחייה – ראוי שיבחרו מסלול אחר.

לאחר השיטפונות המים קרים מאוד וללא ציוד והכנה מתאימה קיים חשש להיפותרמיה, אם נקלעתם למצוקה חייגו 100 – בנקודות מסוימות בנחל קיימת קליטה סלולרית.

מכיוון שהנחל “מחזיק” מים כל השנה הוא זוכה לנוכחות קבועה של בעלי חיים כמו יעלים, שפני סלע ובעלי כנף רבים, ביניהם אף נדירים המקננים במצוקיו התלולים. הטיול בנחל מזמן אפשרות לצפות בהם מקרוב, כבדו אותם, אל תאכילו “ופנו להם דרך”.

לאחר שהחניתם רכב אחד בתחילת המסלול ורכב שני בסופו ולאחר מפגש מכין עם פקחי נחל דרגה, שיקדמו את פניכם בתחנת המידע הקבועה במקום, יחל מסלול ההליכה לכיוון מערב. –

המסלול מתחיל על דרך הגיפים המסומנת בצבע ירוק. לאחר כ -2 ק”מ מסתעף ממנו דרומה שביל הליכה המסומן בצבע שחור. נפנה דרומה על השביל השחור היורד בתלילות רבה לתוכו של נחל דרגה. לאחר כחצי ק”מ, נגיע להסתעפות שתוביל לשביל שצבעו שקוף. השביל פונה צפונה ומוביל בטיפוס תלול של כ-200 מטרים למערות “מורבעת”, שם התגלו שרידים המעידים על משכנו של בר-כוכבא ולוחמיו שברחו למדבר בשלהי מרד היהודים בתקופת בית שני.

נחזור לשביל השחור בדיוק באותה הדרך בה טיפסנו ונמשיך עליו עוד כחצי ק”מ לכיוון מערב, עד שנגיע לצומת שבילים שממנו מסתעף שביל הליכה המסומן בצבע ירוק, ופונה מזרחה לתוך קו הערוץ של נחל דרגה.

כאן נפגוש לראשונה, “נקודות דיווח” בסדר יורד. נקודות אלו הן למעשה מספרים העשויים ברזל שיעזרו לנו להתמצא בנחל במיוחד בשעת חירום. המספרים נעוצים על הסלעים ובהמשך גם בראשי המפלים.

נפנה לשביל הירוק ולאחר כחצי ק”מ “ייסגר” הנחל במעוק צר ועמוק הכלוא בקירות כמעט מאונכים משני צידיו, זו היא התחלתו של המעוק הראשון (נקודת דיווח מספר 30), הארוך מבין שני המעוקים הנכללים במסלול זה. לאחר הירידה הראשונה על יתדות היוצרות סולם הנעוץ בסלע, יחלו להופיע זה אחר זה עשרות גבי המים והמפלים, שאותם נרד תוך שימוש בחבל המושחל כפול ללולאות הברזל הנעוצות בראשי המפלים (האחרון שיורד מושך ומשחרר את החבל). המעוק הראשון מוצל לחלוטין ולאחר טבילה בגבי המים בקיץ נרגיש צינה נעימה, ופחות נעימה (עד מעיקה מאוד) כשטמפרטורת האוויר קרה בעונות המעבר. לאחר מספר שעות נצא מהמעוק הראשון אל מיפתח המאפשר לקרני השמש לחדור ולשמיים להיראות בבירור (נקודת דיווח מספר 12). נמשיך ללכת כ-20 דקות בתוואי הערוץ עד שנגיע לתחילת המעוק השני (נקודת דיווח מספר 11). מעוק זה קצר יחסית וכולל גבי מים ומפלים, כמו במעוק הקודם. במעוק זה חבוי מפל “המגלשה” הגבוה ביותר במסלול – כ-15 מטרים גובהו (נקודת דיווח מספר 9). בתום המעוק השני (נקודת דיווח מספר 7), נמשיך בתוך תוואי הערוץ עוד כ- 3.5 ק”מ עד סופו של המסלול בכביש 90 שם גם ממוקמת מכולת האשפה אליה נשליך את שקיות האשפה שצברנו במהלך הטיול.

חשוב לזכור:
בתום המסלול שלחו לנו מייל או סמס אל 053-2735283 (מספר זה לא מאפשר שיחות אלא הודעות טקסט בלבד), עשו זאת מיד/אחרי שיצאתם מהמעוק השני – לאחר נקודת דיווח מספר 7 שהיא המפל האחרון בנחל, או מיד שתהיה לכם קליטה סולולרית, המפרט את שם מלא שאיתו נרשמתם ומספר המטיילים בקבוצה, בכדי שנדע כי אתם בחוץ.
darga@npa.org.il

חבלים תקינים

חבלחבל_גלישה_תקין

חבלים שאינם מתאימים

חבל אסור לכניסה לנחלחבל אסור לכניסה לנחל

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar